5.1.2
Zdravotní pojištění a zálohy OSVČ-lékaře
Ing. Antonín Daněk
Lékaři (osoby samostatně výdělečně činné) jako jediná ze skupin plátců platí pojistné formou záloh a (případného) doplatku pojistného. Vždy je třeba dbát na to, aby byly veškeré platby prováděny zdravotní pojišťovně na správný účet a pod správným variabilním symbolem. Pokud lékař uhradí zálohu na pojistné (příp. doplatek pojistného) jinému subjektu než příslušné zdravotní pojišťovně, považuje se tato platba za neuhrazenou a důsledkem této chyby je vznik dluhu na pojistném a penále. V této souvislosti platí, že jak dlužné pojistné, tak penále jsou zdravotní pojišťovny povinny plošně uplatňovat vůči všem dlužícím subjektům (mimo výjimek daných zákonem).
NahoruPovinnosti lékaře-OSVČ
Základními povinnostmi podnikatele, tedy i lékaře, je přihlásit se u zdravotní pojišťovny jako OSVČ (přihlásit se je nutné i v případě, kdy je podnikatelská činnost při souběhu se zaměstnáním vedlejším zdrojem příjmů) a platit zálohy na pojistné včetně případného doplatku pojistného včas a ve správné výši. Zálohy na pojistné se platí od zahájení samostatné výdělečné činnosti a také v návaznosti na podaný Přehled OSVČ pravidelně každý měsíc, a to nejpozději do osmého dne následujícího kalendářního měsíce již připsáním platby na účet zdravotní pojišťovny. Od pravidelného placení záloh jsou osvobozeny například ty OSVČ, které jsou souběžně se samostatnou výdělečnou činností zaměstnány, přičemž příjmy ze zaměstnání jsou pro ně hlavním zdrojem příjmů.
NahoruRozhodné období
Rozhodným obdobím pro placení pojistného OSVČ je kalendářní rok, za který se pojistné platí. Nejkratším poměrným obdobím je jeden kalendářní měsíc. Pokud tedy lékař provozuje svoji samostatnou výdělečnou činnost alespoň jeden den v kalendářním měsíci, považuje se z hlediska zdravotního pojištění za OSVČ po celý tento kalendářní měsíc.
NahoruVyměřovací základ
Vyměřovacím základem pro placení pojistného na zdravotní pojištění je u OSVČ sazba 50 % daňového základu s povinností dodržet minimální vyměřovací základ u těch OSVČ, na které se tato povinnost vztahuje. Placením alespoň minimálních záloh 2 968 Kč je v roce 2024 tato povinnost splněna, pokud ovšem není povinností OSVČ platit od podání Přehledu vyšší zálohy podle výsledků dosažených v roce 2023.
NahoruSouběh zaměstnání se samostatnou výdělečnou činností
Ve zdravotním pojištění je důležité, zda je při souběhu se zaměstnáním samostatná výdělečná činnost lékaře hlavním nebo vedlejším zdrojem jeho příjmů. Tuto podstatnou skutečnost sděluje lékař zdravotní pojišťovně jednak při jednání s pojišťovnou v rámci plnění oznamovací povinnosti, jednak ji uvádí na podávaném Přehledu. To znamená, že hlavním zdrojem příjmů lékaře mohou být buď příjmy ze zaměstnání (případně společně s dalšími příjmy) nebo příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. V činnosti zvolené jako hlavní musí být (mimo stanovených výjimek) dodrženo zákonné minimum, což je zajištěno buď tím, že:
-
v zaměstnání je odváděno pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu (a to třeba i formou dopočtu a doplatku pojistného do minima) nebo
-
v rámci samostatné výdělečné činnosti jsou placeny alespoň minimální zálohy, což je v roce 2024 měsíční částka 2 968 Kč.
V dalším textu bychom si nejprve blíže rozebrali placení záloh u OSVČ, které podnikaly v roce 2023, případně v letech předcházejících, a ve své činnosti pokračují i v roce 2024. Poté bychom se zaměřili na postupy těch OSVČ, které budou v roce 2024 svoji podnikatelskou činnost zahajovat.
NahoruOSVČ podnikala před 1. 1. 2024
Z hlediska praktické aplikace zákonné úpravy jsou v oblasti zdravotního pojištění nejfrekventovanější tyto tři alternativy:
1) Samostatná výdělečná činnost – jediný (resp. při souběhu se zaměstnáním hlavní) zdroj příjmů
Při placení záloh na pojistné v roce 2024 vycházejí OSVČ z výsledků své samostatné výdělečné činnosti v roce 2023. Výši zálohy pro rok 2024 jsou povinny případně upravit od kalendářního měsíce, ve kterém v roce 2024 podají zdravotní pojišťovně Přehled za rok 2023. Nicméně počínaje platbou zálohy za leden 2024 hradí alespoň novou minimální zálohu, která činí 2 968 Kč. Pokud však OSVČ platila v roce 2023 zálohu například 3 400 Kč (tedy vyšší než minimální), pak tuto zálohu platí až do kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém podá v roce 2024 Přehled za rok 2023.
Minimální zálohy se (na rozdíl od vykázaného přeplatku) nevracejí, i když OSVČ za rozhodné období kalendářního roku třeba vykáže ztrátu.
2) Samostatná výdělečná činnost – vedlejší zdroj příjmů
OSVČ, pro které je při souběhu se zaměstnáním jejich samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, mají ve zdravotním pojištění z hlediska placení pojistného (záloh na pojistné) tato zvýhodnění:
-
nejsou povinny platit zálohy na pojistné, ale pojistné doplácejí jednorázově v zákonné osmidenní lhůtě po podání Přehledu,
-
při odvodu pojistného nemusejí dodržet minimální vyměřovací základ platný pro OSVČ.
3) Samostatná výdělečná činnost osob, za které je plátcem pojistného stát
Tito "státní pojištěnci" mají v rámci výkonu samostatné výdělečné činnosti zejména tato specifika:
-
v prvním kalendářním roce své samostatné výdělečné činnosti nejsou povinni platit zálohy na pojistné,
-
v dalších letech však tyto zálohy platí, pokud dosáhnou v předcházejícím roce kladného hospodářského výsledku (daňového základu),
-
výše takto placené zálohy může být nižší než zákonné minimum, platné pro příslušný rok (minimální záloha OSVČ pro rok 2024 činí zmíněných 2 968 Kč),
-
s účinností od 1. 8. 2004 již u OSVČ, za které platí pojistné stát, neexistuje nárok na odpočet.
NahoruOSVČ začne vykonávat samostatnou výdělečnou činnost v průběhu roku 2024
Pokud se pojištěnec rozhodne pro výkon samostatné výdělečné činnosti, přihlásí se u zdravotní pojišťovny jako OSVČ. Tuto povinnost lze u osob…