6.8.1
Úvod k prohlídkám podle jiných právních předpisů
Mgr. Michal Barák
Předchozí kapitola se zabývala pracovnělékařskými prohlídkami v obecné rovině, upravené vyhláškou č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách. V případě některých povolání však byla zachována nebo přijata zvláštní právní úprava, která zmíněný obecný režim doplňuje, mění, anebo do posuzování zdravotní způsobilosti vnáší specifické prvky.
NahoruÚčel lékařských prohlídek
V zásadě shodné pro všechny druhy pracovnělékařských prohlídek je jejich účel, tj. vyloučení nemocí, vad nebo stavů, které omezují nebo vylučují zdravotní způsobilost zaměstnance ke konkrétní práci.
NahoruOblasti pokrytí jinými právními předpisy
Odlišný přístup, resp. odlišné podmínky posuzování zdravotní způsobilosti podle jiných právních předpisů a tedy i vlastních prohlídek jsou dány zejména specifickým charakterem určitých profesí, které lze v zásadě rozdělit na:
-
příslušníky bezpečnostních sborů a vojáky,
-
zaměstnance vykonávající povolání vážící se k různým druhům dopravy a
-
zaměstnance při určitých pracovních činnostech, které vykazují specifická nebezpečí – rizika činnosti/práce.
Více o jiných právních předpisech v oblasti pracovnělékařských služeb a o vztahu úpravy obecné a úpravy speciální viz kapitola 2.7 této příručky – Jiné právní předpisy.
NahoruVysílání na prohlídky
Rovněž proces vysílání na pracovnělékařské prohlídky není zvláštními předpisy dotčen. Ve všech případech tedy platí, že na pracovnělékařskou prohlídku vysílá zaměstnance/příslušníka zaměstnavatel/příslušný sbor, který je za tímto účelem vybavuje žádostí o provedení pracovnělékařské prohlídky.
Zvláštní předpis se tedy použije zejména při posuzování…